Skip links

Лікування кореневих каналів

Share

Лікування кореневого каналу – це лікування внутрішніх областей зуба, а саме тієї зони, яку займає пульпа – нервова тканина зуба. У просторіччі пульпа зуба називається «нервом». Пульпа складається з кровоносних, лімфатичних судин, нервів і пухкої сполучної тканини.

Анатомічно зуб складається з коронки і кореня. Коронка зуба – та частина, яка знаходиться над яснами, а корінь знаходиться в товщі кістки щелепи. Судинно-нервовий пучок входить в зуб у самої верхівки його кореня або коріння. Від точки входу нерва до пульпарної камері (порожнина, яка знаходиться в центрі зуба) по всій довжині зуба, йдуть вузькі канали – це і є кореневі канали зуба.

Пульпа (нерв), як і будь-який орган, у відповідь на роздратування реагує запаленням. Головною причиною виникнення запалення нервової тканини зуба є каріозна поразка. При прогресуванні каріозного процесу і руйнуванні емалі, бактерії проникають в дентин. Глибоке каріозне пошкодження, що досягає дентину, надає можливість бактеріям проникати в пульпу зуба і викликати запалення пульпи. Потрапляючи всередину зуба, бактерії починають активно розмножуватися. Це порушує нормальну життєдіяльність зуба і заподіює його власникові неприємні відчуття або біль. Сам організм не може вирішити цю проблему, оскільки бактерії руйнують не тільки зуб, але і знищують систему його захисту: кровоносні судини вже не в змозі доставляти в осередок ураження спеціальні захисні клітини, які вміють боротися з інфекцією. Від такого хворого нерва потрібно позбавлятися.

Ендодонтична терапія – це в значній мірі процедура очищення кореневих каналів (та частина, яку спочатку займала нервова тканина). Очищення кореневих каналів проводиться для того, щоб усунути накопичені в ньому бактерії. При цьому досягаються три мети:
1. усунення бактерій, що скупчилися всередині зуба;

2. видаляються нервова тканина і всі інші органічні відходи, які служать для бактерій сприятливим середовищем;

3. заповнюється і пломбується простір зубного нерва, так що бактеріям не залишається місця для існування.

Для того щоб визначити, чи потребує зуб ендодонтичної терапії (лікування кореневого каналу) стоматолог ретельно обстежує зуби. Грунтуючись на клінічні і рентгенологічні дані обстеження, вирішується питання про необхідність ендодонтичної терапії. Існує чимало ситуацій, для яких найбільш альтернативним є лікування кореневих каналів. Основними показаннями проведення лікування кореневих каналів є – запалення пульпи зуба. Запалення пульпи зуба в стоматології називається пульпітом.

Основними симптомами пульпіту є:

– неодноразова хворобливість зуба, нічні мимовільні болі;

– лікар починає лікувати карієс і вже в процесі лікування виявляє, що зуб пошкоджений наскільки глибоко, що нервова тканина інфікована;

– наявність чутливості, розпухання, зміна кольору ясен поблизу зуба;

– некроз (омертвіння) тканин пульпи зуба. Некроз тканин пульпи протікає безсимптомно. Про таку ситуацію пацієнт не здогадується, тому що зуб не хворів, змін ясна поблизу зуба не було. Через це зуби, які потребують лікування кореневих каналів, можуть залишатися непоміченими навіть на кілька років. Хоча, такі зуби стоматолог може виявити за допомогою рентгена. У найбільш явних випадках на рентгенівському знімку виявляється темна пляма у верхівки кореня зуба. Ця темна пляма вказує на те, що навколо верхівки кореня утворилася порожнина в результаті виниклої всередині зуба інфекції;

– періодично або постійно виникають освіти на яснах.

Іноді на яснах поблизу зубів з’являються, що нагадують вид прищів, новоутворення. У стоматології ці утворення називаються норицевими ходами. Ці утворення самі по собі можуть з’являтися і зникати, змінюватися в розмірах. Такий стан найбільш часто виявляються поблизу зуба, в якому омертвів нерв, тобто захворювання проходить безсимптомно. За цими свищевими ходами відбувається відтік гною з інфікованого зуба, що і призводить до появи неприємного смаку в роті;

– зуби, пошкоджені при нещасному випадку. Стан пульпи зубів, пошкоджених в результаті нещасного випадку (травма, автокатастрофа і т.д.) може погіршитися, і виникає необхідність в лікуванні кореневих каналів. Однак такі стани найчастіше відбуваються безсимптомно, і знову нам на допомогу приходить рентген. Такий безсимптомний стан може тривати роками. Якщо зуб починає темніти – це одна з ознак того, що в ньому відбуваються руйнівні процеси (некроз пульпи зуба). Тому, чим раніше почати лікування кореневих каналів, тим більше буде можливість позбутися в подальшому від неприємних ускладнень.

Зуб, який потребує лікування кореневого каналу, але до сих пір не вилікуваний, може доставити пацієнту несподівані неприємності. Він може довгий час не проявляти жодних симптомів, або явити всі ознаки гострого запалення: – біль, розпухання ясен і т.д. Навіть при відсутності симптомів запалення, інфекція може серйозно пошкодити кістку, навколо зуба, і ви можете втратити зуб.

Етапи ендодонтичної терапії


Ендодонтична терапія складається з наступних етапів: знеболювання, ізолювання зуба від ротової рідини, забезпечення доступу до області пульпи, очищення кореневих каналів, пломбування кореневих каналів.

Процедура лікування кореневих каналів користувалася поганою репутацією як дуже болюча. Але це зовсім не вірно, тому що в сучасній стоматології існує поняття «лікування без болю», яке цілком виправдовує себе. Лікування кореневих каналів – процедура абсолютно безболісна, нічим не відрізняється від пломбування зуба. Перед початком лікування кореневих каналів робиться знеболювання. Для того, щоб під час знеболювання пацієнт не відчував дискомфорт, пов’язаний з уколом, поширенням знеболюючого розчину (анестетик), на місце введення голки намазується гель анестетик високої концентрації. І проникнення голки в слизову пацієнт ніколи не відчуває, тобто знеболюється сам процес знеболювання.

Перш ніж почати очищення кореневих каналів, стоматолог повинен забезпечити хороший доступ до кореневих каналів. Для отримання хорошого доступу до області пульпи стоматологічним бором створюється пряма порожнина, яка веде до кореневих каналів. У молодих пацієнтів доступ виходить більшим, тому що у них пульпарна камера велика. А зуби літніх пацієнтів мають меншу порожнину зуба, тому потрібно менше її препарувати.
Доступ на передніх зубах робиться на їх задній стороні, на задніх зубах – на жувальній поверхні.

Очищення кореневих каналів включає в себе механічну і медикаментозну обробку (ми знаємо, що в кореневих каналах скупчується багато бактерій). На етапі очищення кореневих каналів важливим є видалення бактерій, пульпарної тканини, яка може бути некротизована (померла) і інфікована.

Механічна обробка кореневих каналів здійснюється спеціальними інструментами, які в стоматології називаються файлами.

Ці інструменти дуже схожі на прямі голки, вони мають певну довжину, розмір, конусність, шорстку поверхню, що нагадує пилку. Стоматолог обробляє кореневі канали набором цих файлів, здійснюючи рухи вверх-вниз по каналах зуба, одночасно здійснюючи ними обертальні рухи.

Медикаментозну дезінфекцію стоматолог здійснює зрошенням каналів спеціальними одноразовими голками. Обробка файлами проводиться по всій довжині кореневого каналу до самої верхівки кореня, а не далі верхівки. Головним етапом в обробці кореневих каналів є визначення їх довжини. Для цього, стоматолог спочатку вставляє в канали файли і робить рентгенівський знімок, за яким і визначається довжина кореневих каналів.

Після ретельного очищення кореневих каналів, стоматолог може приступити до пломбування каналів. Іноді бувають випадки, коли рекомендується робити тижневий інтервал перед остаточним пломбуванням кореневих каналів. В цьому випадку стоматолог ставить тимчасову пломбу, щоб за цей тиждень в канал не потрапила інфекція.

Успіх пломбування кореневих каналів в значній мірі визначається якістю виконання попередніх ендодонтичних маніпуляцій, і в основному, обумовлює результат проведеного лікування. Основною вимогою цього етапу є надійність герметизації кореневих каналів. Перед пломбуванням канали висушуються паперовими штифтами. Для заповнення кореневих каналів використовують гутаперчу і пасту. Гутаперча – гумовий матеріал, який виробляється у вигляді конусів, розмір і форма гутаперчі відповідають формі і розміру файлів, за допомогою яких вичищають кореневі канали.

Конуси з гутаперчі покриваються пастою і вводяться в кореневі канали зуба. Для отримання хорошої герметизації, в кореневі канали вводяться ще кілька конусів.

Після пломбування кореневих каналів, стоматолог ставить тимчасову пломбу на отвір, який було зроблено для досягнення в області кореневих каналів.

Канал повинен бути запломбований до верхівки і без пустот і дефектів.

Після всього цього призначається наступний візит, під час якого стоматолог ставить постійну пломбу.

Після закінчення лікування кореневих каналів, стоматолог вирішує питання відновлення зуба. Відновлення зубів після ендодонтичної терапії здійснюється декількома шляхами: пломбування композитними матеріалами (які підходять під колір зуба), пломбування композитними матеріалами за допомогою штифтів, використанням коронок. Справа в тому, що в багатьох випадках в процесі ендодонтичної терапії зуб позбавляється досить значних обсягів зубних тканин. Це відбувається за рахунок великої старої пломби, через великий карієс або поломку частини коронки і т.д. Зуби в такому стані стають не міцними, і стоматологу треба буде розв’язати питання адекватного відновлення зубів. Питання відновлення тих зубів, які в значних обсягах позбулися твердих тканин, вирішується за допомогою скловолоконних штифтів.

Записаться на консультацию: 050-593-55-49068-35-66-520


Return to top of page