Skip links

Лікування карієсу

Share

Лікування карієсу зубів: для чого це потрібно?


Карієс — це захворювання, причиною виникнення якого є вплив кислот безпосередньо в ротовій порожнині. Так, кислоти, які утворюються як наслідок життєдіяльності мікроорганізмів, розчиняють мінеральну структуру зуба і утворюють в ньому порожнину. При цьому велика частина мікробів міститься саме в зубному нальоті.

Лікування карієсу необхідно проводити на ранньому етапі, а для цього варто регулярно відвідувати стоматолога, щоб вчасно виявити розвиток захворювання. Самостійно виявити карієс пацієнт може на серйозній стадії або коли виникли зубні болі. Необхідно якомога раніше виявити карієс — лікування буде проходити набагато простіше. Якщо ж не провести лікування карієсу, то він може проникнути до зубного нерву. Тоді потрібно буде і лікувати карієс, і відновлювати нерв. З цієї причини двічі на рік рекомендується відвідувати стоматолога.

Лікування карієсу та його специфіка


Багато хто знає, як лікувати карієс, бо досить часто стикалися з даним захворюванням. Традиційно лікування являє собою якісну обробку каріозної порожнини механічним методом, в процесі якого в обов’язковому порядку видаляються розм’якшені, патологічно змінені каріозні тканини. Каріозні зубні тканини видаляються за допомогою алмазних і твердосплавних борів з наявністю високошвидкісних турбінних та механічних наконечників. Якщо пошкоджені ділянки зуба будуть повністю вилучені, то це запобігає варіант повторного розвитку карієсу. Лікування карієсу зубів завершується тим, що підготовлену порожнину обробляють медикаментозно антисептичними препаратами, після чого пломбують. Якщо карієс поверхневий або середній, то позбутися від нього можна всього лише за одне відвідування до стоматолога.

Будова зуба


Зуб складається з емалі та дентину — це щільні мінералізовані тканини, у великій кількості містять кальцій у вигляді кристалів гідроксиапатиту, всередині цих щільних тканин проходять судини і нерви — це м’яка тканина.

Емаль — найтвердіша тканина людського організму, на 95% складається з мінералів. Це поверхневий шар зуба, що покриває ту частину зуба, яка знаходиться над рівнем ясен. Основну ж масу коронки і кореня складає дентин. Дентин — це менш мінералізована тканина (кількість мінералів — гідроксиапатиту не перевищує 70%), а отже менш щільна тканина.

Як з'являється карієс зубів


Кислоти, що утворюються в результаті життєдіяльності мікроорганізмів, розчиняють мінеральну структуру зуба і утворюють порожнину. Солодка їжа є одночасно і джерелом для життєдіяльності мікробів, через які починаються руйнівні процеси. Більшість мікробів міститися в зубному нальоті. КАРІЄС ВИНИКАЄ наступним чином:

Зубний наліт формується там, де найбільш легко закріпитися. У зв’язку з цим виділяють такі локалізації карієсу:

В фиссурах.

Між зубами.

Карієс кореня.

Карієс на жувальній поверхні зубів


На зубах розташовані канавки і борозенки — фісури. Вони можуть бути різної глибини і створюють хороші умови для закріплення бактерій, що викликають карієс. Зазвичай при чищенні зубів щіткою, дістатися до дня фісури практично неможливо. Таким чином, наліт накопичується все більше, що призводить до розвитку карієсу.

Глибокі фісури створюють бактеріям порожнини рота хороші умови для того, щоб закріпитися. Бактерії, отримуючи в якості їжі цукру, розмножуються і закріплюються як клейка маса, утворюючи зубний наліт. Ці бактерії і виробляють шкідливі для зубів кислоти, які слина вже не може вимивати. Кислота легко проникає в емаль зуба і утворюється карієс.

Діаметр щетинки щітки трохи більше самої фісури так, що при чищенні до її дна дістатися практично неможливо. Постійне «недовичищування» нальоту призводить до його накопичення і утворення карієсу.

Як запобігти утворенню карієсу на жувальній поверхні зубів


Для цього необхідно звернутися до стоматолога, який заповнить ці фісури герметизирующим матеріалом — Силантьєв. Завдяки цьому вичищати наліт стане набагато легше, а поверхня зуба буде виглядати більш рівною. КАРІЄС МІЖ ЗУБАМИ

Міжзубна область найбільш схильна до ризику розвитку карієсу. У міжзубних проміжках постійно накопичуються залишки їжі. Повністю очистити зубні проміжки неможливо, в результаті накопичується наліт і утворюється карієс. Для запобігання розвитку захворювання необхідно регулярно користуватися зубною ниткою.

Контактні поверхні зубів неможливо позбавити від нальоту повністю, через їх важкодоступність. Щетинки зубної щітки не можуть дістатися до контактних поверхонь.

Постійне недовичищування нальоту призводить до його накопичення і утворення карієсу.

Для запобігання карієсу між зубами після прийому їжі обов’язково потрібно чистити зуби щіткою і зубною ниткою (флоси).

Карієс кореня


Корінь зуба не покритий емаллю, він складається з дентину і цементу. У цих тканинах міститься менше мінералів, в результаті чого вони більш схильні до розвитку карієсу.

Інша частина зуба — його корінь, що не покритий емаллю, а складається з дентину і цементу.

Ці тканини за своєю природою містять менше мінералів, ніж емаль, тому вони більш схильні до карієсу. По ряду причин ясна може відійти від зуба (рецесія ясен) і поверхня кореня оголиться. Оголена поверхню кореня легше уражається карієсом, тому що вона набагато «м’якше» емалі і накопичився наліт в цьому місці важко очищати.

Причини ясенної рецесії


Десневая рецесія спостерігається частіше у людей середнього та похилого віку. Вона може виникати в області одного зуба і носити локальний характер, а може бути в області багатьох зубів або всього зубного ряду. З віком кількість причин, що ведуть до таких змін, збільшується, і ступінь рецесії теж збільшується. Ось деякі причини: — Захворювання пародонту (хвороба ясен), виникає через постійне «недовичищування» нальоту і його скупчення на поверхнях зубів. -Некоректка чистка зубів (сильне натискання на зубну щітку і чистка рухами вперед-назад, уздовж зубів) також може викликати зниження рівня ясен.

Раннє виявлення карієсу


Регулярні відвідування стоматолога допоможуть вчасно виявити розвиток карієсу. Сам пацієнт поїсть виявити карієс вже на досить серйозній стадії або при виникненні зубних болів. Чим раніше виявлено захворювання, тим простіше буде подальше лікування карієсу зубів. Якщо карієс не лікувати, він проникне до самого нерву зуба. В такому випадку доведеться не тільки лікувати зубний карієс, а й відновлювати нерв. Тому важливо хоча б два рази на рік відвідувати стоматолога.

Роль рентгенівських знімків у виявленні карієсу.


Провести ранню діагностику карієсу допомагають рентгенівські знімки. Так як при утворенні карієсу мінерали твердих тканин зруйновані, ці області будуть помітні на рентгені.

Розглянемо рентгенівські знімки. Тут можна побачити ранню стадію карієсу, але вона вже помітна на рентгені.

Стрілкою вказується затемнена область емалі зуба — це і є початковий карієс. Це каріозне пошкодження може і не розвиватися далі, якщо пацієнт буде користуватися зубною ниткою частіше і ретельніше.

На цьому знімку видно, що крім емалі, дентин теж залучений в процес.

У таких випадках лікарі рекомендують провести лікування зубів і поставити пломбу, це стандартна процедура, яка проводиться в стоматології в Дніпрі і в клініці «Дентсервіс»

Записатися на консультацію: 050-593-55-49068-35-66-520


/** * The template for displaying the footer * * Contains the closing of the main containers * * @package base-theme */ ?>
Return to top of page