Skip links

Ортодонтія, або чому треба виправляти прикус

Ортодонтія – це розділ стоматології, який займається виправленням і попередженням порушення положення зубів та аномалій прикусу.

Частота патологічного прикусу серед населення України коливається від 50 до 80%. Причому до 37% випадків вимагають спеціальної ортодонтичної допомоги.

Виправляти неправильне положення зубів чи ні – питання, на яке не завжди можна дати однозначну відповідь. Буває, що цей недолік позначається лише в тому, що псує усмішку. Функціональних порушень немає, свідчення, які б диктували необхідність лікування, як це буває, скажімо, при гнійному апендициті або серцевих захворюваннях, при подібних патологіях украй рідкісні. Але все-таки половина цих пацієнтів безумовно потребує ортодонтичної допомоги.

  • По-перше, в наш час криві зуби можуть перешкодити кар’єрі людини, чого не можна було помітити якихось 10-20 років тому. На таку людину, як би, лежить печать другосортності. Зрозумівши це, він починає комплексувати подвійно, прагнучи уникнути спілкування з новими людьми. При цьому може виникнути зациклення на проблемі кривих зубів, і людина стає тим, яким, як він вселив собі, його бачать сторонні.
  • По-друге, існують і об’єктивні причини, пов’язані з анатомією щелепно-лицевої ділянки людини. Правильний прикус був створений природою для того, щоб при жуванні зуби рівномірно розподіляли жувальне навантаження. Однак при порушенні прикусу деякі зуби беруть на себе функції тих зубів, які в силу неправильного положення виключені з процесу. Все це в свою чергу призведе до більшої схильності до карієсу, ранньої втрати зубів і в подальшому до складного протезування. Поширеними явищами при порушеному прикусі є підвищена стертість зубів, порушення в роботі і захворювання скронево-нижньощелепного суглоба, різні захворювання пародонту.
  • По-третє, неправильне розташування зубів може привести до захворювань шлунково-кишкового тракту, так як прикус визначає виконання таких функцій ротової порожнини, як жування і ковтання.

В якому віці починати лікування у ортодонта?


Раніше вважалося, що таке лікування може проводитися тільки в період формування зубо-щелепної системи, тобто у дітей і підлітків. В даний час з’явилися нові конструкції, що дозволяють проводити ортодонтичні корекції з хорошими результатами як у дітей, так і у дорослих. Все залежить від того, скільки у людини залишається зубів і в якому стані тканини пародонту. Звичайно, з віком зменшуються компенсаторні можливості організму, важче буває пристосуватися до процедури тривалого лікування, але теоретично, криві зуби можна виправити і в дев’яносто років.

Однак в ідеалі розумно завчасно подбати про це раніше – в дитячому та підлітковому віці. Необхідно стежити за правильним харчуванням малюка, включаючи в раціон достатню кількість твердої їжі. Якщо виникають труднощі з пережовуванням, дитина дихає через рот, день і ніч смокче палець – вже потрібен лікар-ортодонт. Він розробить комплекс лікувально-профілактичних процедур зі спеціальними тренажерами і пластинками, які допоможуть запобігти дуже непрості проблеми в майбутньому.

Якщо порушення прикусу все таки сформувалося, необхідно звернутися до ортодонта, який вирішить, з якого віку краще починати лікування.

До речі, великі щілини між зубами, які з’являються в 6-7 років, – зовсім не ознака неправильного прикусу. Просто щелепа стрімко зростає, готуючись прийняти великі корінні зуби; потім все прийде в норму. А передаваємі у спадок помилки природи можна достовірно виявити у 7-8-річних: в цей час щосили починають рости корінні зуби.

Серед сучасних систем для виправлення прикусу виділяють знімні апарати, що застосовуються у дітей з молочними зубами, і брекет-системи, які використовуються у дітей у віці 11-13 років зі сформованим постійним прикусом. Зараз існує величезний вибір брекет-систем: металеві, пластикові і майже непомітні, сапфірові брекети. «Невидимі» брекети – лінгвальні, вони встановлюються на мовній (внутрішній) стороні зубів. Лікування на брекет-системі триває півтора-два роки, в залежності від складності виправлення.

У дорослих пацієнтів можливість проведення ортодонтичного лікування визначається станом тканин пародонта (безпосереднього оточення зуба). Якщо в ньому є якісь патологічні зміни, лікар визначає прийнятну тактику лікування, щоб не погіршити процес. Здорові зуби вирівнюються навіть при наявності коронок або штифтів. Непорушні умови – відсутність каріозних зубів, пильна увага до гігієни, бажання бути красивим і здоровим. Зазвичай лікування займає півтора-два роки.

Звичайно, виправлення кривих зубів пов’язано з деяким дискомфортом, певними тимчасовими і матеріальними витратами. І ось, виправдовуючи своє небажання возитися з дитиною, умовляти її, змушувати носити в роті коригуючий пристрій, деякі матусі махають рукою: ось, мовляв, і у мене криві зуби, а нічого, вийшла заміж, маю сім’ю, роботу … Пізніше, коли дитина підросте, вона не подякує своїм батькам за таке, надане їй в дитинстві, потурання.

Красиві рівні зуби – це елемент культури, який визначає сучасну людину. Багато пацієнтів часто відмовляються від лікування тому, що вважають: дуже негарно ходити 1,5 року з «залізяччям» на зубах. Це абсолютно невірно. Відома топ-модель світової величини Сінді Кроуфорд НЕ соромилася виходити на подіуми, демонструючи одяг провідних дизайнерів і свою посмішку з брекетами. Вона розуміла, що до повної досконалості їй не вистачає сліпучої усмішки.

Return to top of page